Rejestr zmian 

Treść archiwalna z dnia: 2022-04-20 08:22:02SPRAWY DO ZAŁATWIENIA / WEDŁUG RODZAJÓW SPRAWDecyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko

Podstawa prawna:


1. Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz.U. z 2013r., poz.1235 z późn. zm.) – art. 71-87
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r.  w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.)
3. zał. część I pkt 45 i zał. Część IV ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej – tj.: Dz.U. z 2012r. poz. 1282 z późn. zm (ustalającej wysokość opłaty za wydanie decyzji i opłaty za pełnomocnictwo).


W jakim referacie mogę załatwić  sprawę ?

Referat Gospodarki Nieruchomościami, Planowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Leśnictwa

Gdzie należy złożyć dokumenty?

Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta i Gminy w Zagórzu
ul. 3 Maja 2
38-540 Zagórz

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Podmiot planujący podjęcie realizacji przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko – osoba fizyczna oraz prawna.

Jakie należy złożyć dokumenty?

Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach należy dołączyć:
1. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, w trzech egzemplarzach, wraz z jego zapisem w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.
2. poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie ( w 3 egzemplarzach )
3. wypis z rejestru gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmujący obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie ( w 3 egzemplarzach ), z tym że:
jeżeli liczba stron w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20, dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, wypis z rejestru, przedkłada się wraz z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.


WYJĄTKI !:


Dotyczy:
1. przedsięwzięć wymagających decyzji wydawanej na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze - koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz podziemne składowanie odpadów
2. przedsięwzięć wymagających decyzji określającej szczegółowe warunki wydobywania kopaliny - wydawanej na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze
3. przedsięwzięć dotyczących urządzeń piętrzących I, II i III klasy budowli:

- zamiast kopii mapy ewidencyjnej do wniosku dołącza się mapę sytuacyjno-wysokościową sporządzoną w skali umożliwiającej szczegółowe przedstawienie przebiegu granic terenu, którego dotyczy wniosek, oraz obejmującą obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie
- nie jest wymagany do wniosku wypis z rejestru gruntów, ale tylko w sytuacji, gdy liczba stron w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20.

Uwaga !:


Wnioskodawca przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji może wystąpić do Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz z wnioskiem o ustalenie zakresu raportu w trybie art. 69 ustawy , dołączając do niego kartę informacyjną przedsięwzięcia DRUK_GPS_14_-_Co_powinna_zawierac_Karta_informacyjna.doc

Brak chociażby jednej z w/w informacji i dokumentów spowoduje wezwanie wnioskodawcy do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania. Jeśli wniosek w tym terminie nie zostanie uzupełniony, traktuje się wniosek jako nieskutecznie złożony i pozostawia się sprawę bez rozpoznania


Czy załatwienie sprawy podlega opłacie ?

Od wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – 205zł
Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – 17zł

Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.
Wpłaty opłaty skarbowej należy dokonać:
bezgotówkowo na rachunek Urzędu: PEKAO S.A. I Oddział Sanok
Nr 02 1240 2340 1111 0010 4389 6232

Zwolnienia:
- pełnomocnictwa udzielane małżonkowi, wstępnemu (tj. przodkowi w linii prostej (np. rodzicom, dziadkom), zstępnemu (tj. potomkowi w linii prostej (np. dzieciom, wnukom) lub rodzeństwu oraz gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej.


W jakim terminie i w jaki sposób załatwia się sprawę?

W terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – w terminie do 2 miesięcy.

Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

O każdym przypadku nie załatwienia sprawy w w/w terminach, organ wydający decyzję zawiadomi strony, podając przyczyny zwłoki i wskaże nowy termin załatwienia sprawy.
Uwaga !:
Jeśli wniosek nie zostanie skompletowany prawidłowy ( nie zostaną złożone wymagane dokumenty ) wnioskodawca zostanie wezwany na piśmie do uzupełnienia braków  terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania.
Jeśli wniosek w tym terminie nie zostanie uzupełniony, traktuje się wniosek jako nieskutecznie złożony i pozostawia się sprawę bez rozpoznania


Dokumenty uzyskiwane w postępowaniu:


I. Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz po złożeniu przez inwestora  kompletnego wniosku przeprowadza ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko obejmującą:
1. weryfikację raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
2. uzyskanie wymaganych ustawą opinii i uzgodnień
- uzgadnia warunki realizacji przedsięwzięcia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie
oraz
- zasięga opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku
3. zapewnia możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu

II.  Wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
III. Podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz z dokumentacją sprawy, w tym z uzgodnieniem dokonanym z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz opinią państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Forma załatwienia: Decyzja Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz

Gdzie i kto może udzielić mi dodatkowych informacji ?

Stanisław Ball

Pokój nr 36 - II p.
Tel. (13) 46 22 062 wew. 67
sball@zagorz.pl

Czy od decyzji służy odwołanie?

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi:

1. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko przed uzyskaniem decyzji m.in. o pozwoleniu na budowę, o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

2. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie rodzi praw do terenu inwestycji oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób trzecich, a wnioskodawcy, który nie uzyskał praw do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją.

3. Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.

4. Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz odmawia zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia w przypadkach:
- braku pozytywnego uzgodnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie
- niezgodności lokalizacji planowanego przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony
- jeżeli z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika zasadność realizacji przedsięwzięcia w wariancie innym niż proponowany przez wnioskodawcę, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, za zgodą wnioskodawcy, wskazuje w decyzji wariant dopuszczony do realizacji lub, w razie braku zgody wnioskodawcy
- jeżeli z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, o ile nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,
- jeżeli z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, o ile nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 38j ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne.

5. Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz wydaje również decyzję środowiskową w przypadku, gdy planowane przedsięwzięcie lokalizowane będzie również na terenie sąsiednich gmin, pod warunkiem jednak, że na obszarze Gminy Zagórz będzie znajdowała się największa część terenu, na którym ma być realizowane przedsięwzięcie.
6. Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz nie zawsze jest organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzje te wydaje również: 
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie - w przypadku:
a) będących przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko:
- dróg,
- linii kolejowych,
- napowietrznych linii elektroenergetycznych,
- instalacji do przesyłu ropy naftowej, produktów naftowych, substancji chemicznych lub gazu,
- sztucznych zbiorników wodnych,
- obiektów jądrowych,
- składowisk odpadów promieniotwórczych,
b) przedsięwzięć realizowanych na terenach zamkniętych,
c) zmiany lasu, niestanowiącego własności Skarbu Państwa, na użytek rolny,
d) inwestycji związanych z regionalnymi sieciami szerokopasmowymi,
e) przedsięwzięć polegających na zmianie lub rozbudowie przedsięwzięć wymienionych w lit. a-e,
f) przedsięwzięć polegających na realizacji inwestycji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych;
Starosta Powiatu Sanockiego - w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów;
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  - w przypadku zmiany lasu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, na użytek rolny;

Ponadto:
W przypadku przedsięwzięcia realizowanego w części na terenie zamkniętym dla całego przedsięwzięcia decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje Regionalny  Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie


Do pobrania:

DRUK_GPS_13_-_Wniosek-1.doc

DRUK_GPS_14_-_Co_powinna_zawierac_Karta_informacyjna.doc

Liczba odwiedzin: 585938