Wyniki kontroli 

data publikacji: 12-10-2021 | 09:38data ostatniej modyfikacji: 12-10-2021 | 09:38Wytworzył: Tomasz ZdrowowiczWprowadził: Tomasz Zdrowowicz
informacja BIP Kontrola produktów biobójczych II kw 2020r.
12 października 2021

Informacja z kontroli produktów biobójczych i wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych oferowanych w placówkach hurtowych i detalicznych.

Lubuski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp., realizując program kontroli produktów biobójczych i wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych oferowanych w placówkach hurtowych i detalicznych przeprowadził w II kw. 2020r. kontrolę  w placówce sprzedaży detalicznej.

Celem kontroli było sprawdzenie prawidłowości opakowań oraz oznakowania opakowań jednostkowych produktów biobójczych, wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych,  a także sprawdzenie prawidłowości obrotu tymi wyrobami w sprzedaży hurtowej i detalicznej.

Kontrolą objęto 2 partie produktów biobójczych,  w rozumieniu przepisów  rozporządzenia parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r.  w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz. U. UE L z 2012r., Nr 167, s.1)., były to:

  • SUBSTRAL, Ant Stop Na pająki i mrówki, 750ml, kod EAN 5904871014836, ,
  • BROS, Płytka na owady, 1 szt., kod EAN 5904517001329.

Prawidłowość oznakowania produktów biobójczych, objętych kontrolą, sprawdzono   w oparciu o przepisy ustawy z dnia 9 października 2015r. o produktach biobójczych (Dz. U. z 2018r., poz. 2231 ze zm.)

W badanym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.  Badane produkty znajdowały się w oryginalnych, szczelnych opakowaniach jednostkowych, wykluczających możliwość omyłkowego ich zastosowania do innych celów, w szczególności przez ludzi.

Opakowania produktów objętych badaniem nie posiadały kształtu bądź grafiki, która mogłaby przyciągać uwagę i ciekawość dzieci lub wprowadzać w błąd konsumentów, jak również wyglądu lub oznaczania stosowanego dla środków spożywczych lub pasz, leków bądź kosmetyków.

Objęte kontrolą produkty biobójcze posiadały oznakowania w języku polskim.

Ustalono, że produkty objęte kontrolą,  widnieją w Wykazie Produktów Biobójczych na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Substancje czynne zawarte w produktach biobójczych objętych kontrolą sklasyfikowano zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE nr 1907/2006 (Dz. Urz. UE L z 31.12.2008r., Nr 353, str.1).

Kontroli objęto także 1 partię wyrobu poddanego działaniu produktu biobójczego,  była to:

  • Doniczka balkonowa SURFINIA 20x60x19, SOBEX, kod EAN 5908235381152.

W toku kontroli sprawdzono czy etykieta  załączona do wyrobu poddanego działaniu produktu biobójczego zawiera informacje wymagane przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz. U. UE L z 2012r., Nr 167, s.1).  

W kontrolowanym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.

Oznakowanie było wyraźnie widoczne, łatwe do odczytania oraz trwałe i zawierało wyraźną informację o poddaniu działaniu produktu biobójczego.

Ustalono, że wyrób został poddany działaniu produktu biobójczego zawierającego substancje czynne, które zostały zatwierdzone i są wymienione w Wykazie Zatwierdzonych Substancji Czynnych ECHA https://echa.europa.eu/pl/regulations/biocidal-products-regulation/treated-articles.  

Ustalono, że ze strony konsumentów nie było pytań dotyczących przedstawienia informacji na temat produktu biobójczego, którego działaniu poddany został wyrób.

W toku przeprowadzonej kontroli sprawdzono  przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2020r., poz. 1114), a mianowicie, czy:

  • wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach figurują w Rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.

Jak ustalono pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, firmy które wprowadziły do obrotu produkty objęte kontrolą figurują w Rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty  w opakowaniach i gospodarujących odpadami.

  • przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje produkty w opakowaniach, przekazał użytkownikom tych produktów informacje o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w zakresie:

- dostępnych systemów zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu,

odpadów opakowaniowych,

-  właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi,

- znaczenia oznaczeń stosowanych na opakowaniach

co najmniej przez wywieszenie informacji w miejscu sprzedaży.

Ustalono, że w kontrolowanej placówce, przedsiębiorca nie uwidocznił informacji o której mowa wyżej.

W toku kontroli wydano żądanie porządkowo organizacyjne, uwidocznienia  informacji o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku w tym recyklingu odpadów opakowaniowych, właściwym postępowaniu z odpadami opakowaniowymi oraz oznaczeń stosowanych na opakowaniach. Żądanie zostało wykonane w trakcie kontroli.

Zgodnie przepisami ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2020r., poz. 1114) przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

W toku kontroli sprawdzono, czy w kontrolowanej jednostce pobierana jest przez przedsiębiorcę opłata recyklingowa. W kontrolowanym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.

Ustalono, na podstawie paragonu sprzedaży, że przedsiębiorca pobiera opłatę recyklingową za lekkie torby plastikowe.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 października 2015r. o produktach biobójczych ( Dz. U. z 2018r., poz.2231 ze zm.) producent produktów biobójczych ma obowiązek podać datę ważności uwzględniającą normalne warunki przechowywania produktu.

W toku kontroli ustalono, że na opakowaniach produktów biobójczych producenci zawarli informacje dotyczącą terminu trwałości / przydatności  do użycia. Objęte kontrolą produkty posiadały aktualną datę przydatności.

Przeprowadzona kontrola nie wykazała nieprawidłowości w zakresie prawidłowości wprowadzania do obrotu i oznakowania wyrobów biobójczych i wyrobu poddanego działaniu produktów biobójczych. Brak w placówce informacji o dostępnych systemach zwrotu  i gospodarowania odpadami opakowaniowymi potwierdza zasadność  kontroli tego zagadnienia  w przyszłości.

 

Sporządziła: Specjalista Bogusława Kowkiel.

 

««« powrót
Liczba odwiedzin: 335354

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Metryczka strony

Dostawca:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.
Ul. Kombatantów 34
66-400 Gorzów Wlkp.

telefon: (+48) 957225731
fax: (+48) 957200770
e-mail: info@wiih.gorzow.pl