Wyniki kontroli 

data publikacji: 14-06-2021 | 13:34data ostatniej modyfikacji: 14-06-2021 | 13:34Wytworzył: Tomasz ZdrowowiczWprowadził: Tomasz Zdrowowicz
Informacja o wynikach kontroli kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW przeprowadzonych w 2020 r.
14 czerwca 2021

INFORMACJA

o wynikach kontroli kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW
przeprowadzonych w 2020 r.

 

      Inspektorzy Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej   w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili kontrole w 5 placówkach działających na terenie województwa lubuskiego.

Celem kontroli było sprawdzenie czy kotły na paliwa stałe o mocy 500 kW wprowadzone do obrotu spełniają wymagania, poprzez sprawdzenie wymagań dla kotłów zawartych  w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz. U. z 2017 r., poz. 1690 z późn. zm.).

Kontrole przeprowadzono w 3 placówkach hurtowych oraz 2 placówkach detalicznych. Kontrolą objęto 11 kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, w tym 2 kotły wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2020 roku oraz 9 kotłów wprowadzonych do obrotu przed 1 stycznia 2020 roku.

Kontrolą objęto 9 kotłów różnych producentów o mocy nominalnej: 10 kW, 12 kW, 14 kW, 15 kW, 17 kW i 20 kW.

Na podstawie dokumentacji technicznych dołączonych do wszystkich kontrolowanych kotłów ustalono, że spełniały one wymagania w zakresie granicznych wartości emisji paliw oraz granicznych wartości sprawności cieplnej określone w załączniku do rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

Ponadto, analizując dokumentację techniczną oraz przeprowadzając oględziny kontrolowanych wyrobów ustalono że:

- kotły posiadały automatyczny sposób zasilania paliwem i nie było w nich zamontowanych elementów konstrukcyjnych pozwalających na ręczne zasilanie paliwem,

 - kotły nie były wyposażone w systemy oczyszczania spalin stanowiącą integralną część konstrukcyjną,

- w instrukcjach i na tabliczkach znamionowych skontrolowanych 8 kotłów znajdowały się informacje dotyczące rodzaju i parametrów jakościowych paliwa stałego zalecanego przez producenta. Natomiast na tabliczce znamionowej 1 koła grzewczego o mocy nominalnej 17 KW, brak było informacji o parametrach jakościowych paliwa stałego zalecanego przez producenta. Informacje te zawarte były w dołączonej do ww. kotła instrukcji obsługi.

Przedsiębiorcy postawione zostało żądanie organizacyjne w sprawie umieszczenie na tabliczce znamionowej informacji o parametrach jakościowych paliwa stałego zalecanego przez producenta.

Do producenta kotła skierowano wystąpienie pokontrolne.

Kontrolą objęte zostały 2 kotły (wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2020r.) oferowane do sprzedaży o mocy nominalnej 14 KW i 16 KW.

Na podstawie dokumentacji technicznej ustalono, że kontrolowane kotły spełniały wymagania w zakresie granicznych wartości emisji paliw oraz granicznych wartości sprawności cieplnej określone w załączniku do rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

Ponadto, analizując dokumentację techniczną oraz przeprowadzając oględziny kontrolowanych wyrobów ustalono że:

- kotły posiadały automatyczny sposób zasilania paliwem i nie było w nich zamontowanych elementów konstrukcyjnych pozwalających na ręczne zasilanie paliwem,

- kotły nie były wyposażone w systemy oczyszczania spalin stanowiącą integralną część konstrukcyjną,

- w instrukcjach i na tabliczkach znamionowych kontrolowanych kotłów znajdowały się informacje dotyczące rodzaju i parametrów jakościowych paliwa stałego zalecanego przez producenta.

Badania laboratoryjne.

Nie pobrano próbek do badań laboratoryjnych, ponieważ ustalenia kontroli nie wskazywały na to, aby kontrolowane kotły nie spełniały wymagań zawartych w rozporządzeniu w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

Ustalenia dodatkowe.

Legalność prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku 3 kontrolowanych przedsiębiorców, działalność gospodarczą zgłosili do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a w przypadku 2 spółek, ich działalności prowadzone były na podstawie zgłoszenia i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Stwierdzono, że wszystkie działalności gospodarcze prowadzone były zgodne z zakresem określonym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Sporządził:

Starszy inspektor- Anna Szulc

««« powrót
Liczba odwiedzin: 335354

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Metryczka strony

Dostawca:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.
Ul. Kombatantów 34
66-400 Gorzów Wlkp.

telefon: (+48) 957225731
fax: (+48) 957200770
e-mail: info@wiih.gorzow.pl