Wyniki kontroli 

data publikacji: 04-06-2020 | 14:18data ostatniej modyfikacji: 04-06-2020 | 14:18Wytworzył: Tomasz ZdrowowiczWprowadził: Tomasz Zdrowowicz
Informacja z kontroli prawidłowości oznakowania i jakości produktów włókienniczych.
04 czerwca 2020

Informacja z kontroli  prawidłowości oznakowania i jakości  produktów włókienniczych.

                 

            Inspektorzy Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej  w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili w 2019r. kontrole u ośmiu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie tutejszego inspektoratu. Celem kontroli była ocena prawidłowości oznakowania oraz jakości różnego typu wyrobów włókienniczych, m.in. w zakresie składu surowcowego i wskaźników użytkowych deklarowanych przez producentów oraz legalność i rzetelność działania kontrolowanych przedsiębiorców.

Kontrolą objęto 8 placówek sprzedaży detalicznej prowadzące sprzedaż następujących wyrobów: odzież wierzchnia dla dorosłych (kurtki, płaszcze, peleryny), wyroby pończosznicze dla dzieci i dorosłych, odzież sportowa dla dzieci i dorosłych oraz odzież wizytowa dla dorosłych (garnitury, smokingi, sukienki, garsonki).

Badaniem objęto łącznie 46 partii wyrobów włókienniczych, w tym:

  • 28 partii wyrobów produkcji krajowej,
  • 18 partii wyrobów z importu.

W wyniku przeprowadzonych kontroli zakwestionowano 10 partii wyrobów, co stanowi 21,73 % badanych partii, w tym:

  • 9 partii wyrobów produkcji krajowej,
  • 1 partia wyrobu z importu. 

Badaniem objęto:

  • 11 partii odzieży wierzchniej dla dorosłych ( kurtki, płaszcze, peleryny), w tym zakwestionowano 7 partii,
  • 11 partii wyrobów pończoszniczych dla dzieci i dorosłych, w tym zakwestionowano 1 partię,
  • 11 partii odzieży sportowej dla dzieci i dorosłych,
  • 13 partii odzieży wizytowej dla dorosłych ( garnitury, smokingi, sukienki, garsonki), w tym zakwestionowano 2 partie.

Pod względem  jakości ogółem zbadano 46 partii wyrobów, z czego zakwestionowano  4 partie ( 3 partie wyrobów produkcji krajowej i 1 partia wyrobu z importu), co stanowi  8,69 % badanych partii.

Badaniem laboratoryjnym objęto 8 partii wyrobów pod względem składu surowcowego.

W wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych zakwestionowano 4 partie wyrobów, co stanowi 50 % wszystkich badanych partii.

W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych, skierowano 3 wystąpienia pokontrolne wnosząc o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Producenci kwestionowane partie wyrobów oznaczyli składem surowcowym zgodnie z uzyskanymi wynikami badań laboratoryjnych. W przypadku 1 partii wyrobu, kontrolowany przedsiębiorca skorzystał  z przysługującego mu prawa, przebadania próbki kontrolnej. Na dzień 19.02.2020r., nie uzyskano wyników badań laboratoryjnych przesłanej próbki kontrolnej.

Podczas kontroli zbadano organoleptycznie 38 partii wyrobów.

W badaniu organoleptycznym nie stwierdzono błędów dzianiny i tkaniny oraz wad konfekcjonowania, które dyskwalifikowałyby wyroby ze sprzedaży.

Pod względem prawidłowości oznakowania skontrolowano ogółem 46 partii wyrobów, z czego zakwestionowano 7 partii, co stanowi 15,21 % badanych partii.

W zakresie nieprawidłowości oznakowania, kontrolowani w trakcie kontroli podjęli dobrowolne działania naprawcze i umieścili na etykietach kwestionowanych wyrobów poprawione oznakowanie.

W związku z nieprawidłowościami z zakresu oznakowania wyrobów skierowano  1 wystąpienie pokontrolne do producenta wnosząc o oznakowanie wyrobu zgodnie z obowiązującymi przepisami. W odpowiedzi na nasze pismo, producent poinformował                   o podjętych działaniach w zakresie prawidłowego oznakowania wyrobu.

W postępowaniu pokontrolnym wydano 3 decyzje dotyczące obowiązku uiszczenia należności pieniężnej, kwoty stanowiącej równowartość kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych.

            Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały 4 przypadki ( na 8 badanych partii ), deklarowania składu surowcowego niezgodnego ze stanem faktycznym. W obrocie znajdowały się wyroby włókiennicze nieprawidłowo oznakowane, aczkolwiek liczba kwestionowanych wyrobów stanowi 21,73 % badanych partii. W przypadku organoleptycznej oceny wyrobów włókienniczych nie stwierdzono błędów które dyskwalifikowałyby wyroby z obrotu.

Opracował:

Starszy inspektor Anna Szulc.

««« powrót
Liczba odwiedzin: 336118

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Metryczka strony

Dostawca:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.
Ul. Kombatantów 34
66-400 Gorzów Wlkp.

telefon: (+48) 957225731
fax: (+48) 957200770
e-mail: info@wiih.gorzow.pl