Wyniki kontroli 

data publikacji: 05-02-2018 | 11:24data ostatniej modyfikacji: 05-02-2018 | 11:24Wytworzył: Tomasz ZdrowowiczWprowadził: Tomasz Zdrowowicz
Informacja z kontroli bezpieczeństwa wyrobów konfekcyjnych dla dzieci.
05 lutego 2018

Informacja z kontroli bezpieczeństwa wyrobów konfekcyjnych dla dzieci.

Inspektorzy Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej  w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili kontrole u czterech przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie działania tutejszego inspektoratu. Celem kontroli była ocena bezpieczeństwa wyrobów konfekcyjnych dla dzieci pod katem obecności różnego typu sznurków oraz eliminowania z rynku tych produktów, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.Kontrolą objęto 4 przedsiębiorców. W placówkach sprzedaży detalicznej kontrolą objęto łącznie 20 wyrobów w tym: 4 partie produktów wyprodukowanych w Polsce i 16 partii produktów pochodzące z importu (Chiny 8 partii, Turcja 1 partia, w przypadku 7 partii nie ustalono kraju pochodzenia).

Zakwestionowano 8 partii wyrobów, co stanowi 40% badanych partii.  W tym: 

2 partie  ze względu na niespełnianie wymogów bezpieczeństwa i 6 partii ze względu na niewłaściwe oznakowania.

Poprzez przeprowadzenie badań organoleptycznych, ocenie bezpieczeństwa poddano 20 partii wyrobów konfekcyjnych przeznaczonych dla dzieci małych, starszych i młodzieży, tj. osób w wieku od urodzenia do 14 roku życia, z uwzględnieniem chłopców o wzroście 134cm - 182cm i dziewcząt o wzroście 134cm - 176cm.  

Sprawdzono czy produkty nie posiadają cech mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników.

W wyniku badań organoleptycznych zakwestionowano 2 partie wyrobów, co stanowi 10% badanych partii.

Były to kurtki młodzieżowe, w których zastosowano sznurki ściągające, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa z uwagi na to że np. posiadały w obrębie pasa wystające pętle. przetyczki na pętlach nie były przymocowane do odzieży, wolne końce sznurków ściągających zastosowanych w obrębie pasa miały supły, nie były zabezpieczone przed strzępieniem się, nie były przymocowane do ubioru, długość końców była dłuższa niż 14cm. Zastosowano też sznurki ściągające w dolnej krawędzi kurtek, które zwisały poniżej dolnej krawędzi ubioru.

Wyroby nie powinny posiadać w obrębie pasa wystających pętli gdy odzież jest rozłożona do maksymalnego rozmiaru i położona płasko, ponadto przetyczki powinny być przymocowane do odzieży. Wolne końce sznurków ściągających w obrębie pasa nie powinny mieć supłów  i powinny być zabezpieczone przed strzępienie. Sznurki ściągające powinny być przymocowane do ubioru np. przez zastosowanie ryglowania co najmniej w jednym punkcie usytuowanym w równej odległości od punktów wyjścia sznurków. Swobodne końce sznurów ściągających nie powinny być dłuższe niż 14 cm każdy.  

Zastosowanie sznurków ściągających poniżej dolnej krawędzi kurtki może   w określonych warunkach stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Przy typowym zachowaniu i aktywności dziecka podczas zabawy może nastąpić zaciągnięcie się sznurka, co może być przyczyną nieszczęśliwego wypadku.

Materiały z kontroli przekazano do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  w Warszawie celem wszczęcia postępowania administracyjnego wobec wprowadzającego wyroby do obrotu.

Prawidłowość oznakowania wyrobów badano w odniesieniu do przepisów zawartych  w art. 10 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 o ogólnym bezpieczeństwie produktów   ( Dz. U. z 2016r., poz. 2047), który mówi: 

Ocenie poddano 20 partii wyrobów konfekcyjnych da dzieci.

Z uwagi na brak w oznakowaniu nazwy i adresu producenta zakwestionowano 6 partii wyrobów, co stanowi 30% badanych partii.

Kontrolowani w trakcie kontroli podjęli dobrowolne działania i umieścili na etykietach kwestionowanych wyrobów pieczątki z nazwą i adresem swojej firmy.

Skierowano 3 pisma do dostawców celem ustalenia danych wprowadzających wyroby do obrotu.

W trakcie przeprowadzonych kontroli sprawdzono czy działalność gospodarcza  w  jednostkach objętych inspekcją, jest prowadzona legalnie i czy faktycznie wykonywania działalność jest zgodna z zakresem określonym we wpisie w CEIDG lub w KRS.

Ustalono, że kontrolowani przedsiębiorcy działalność gospodarczą prowadzili po zgłoszeniu jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i do Krajowego Rejestru Sądowego.

Stwierdzono jeden przypadek prowadzenia działalności niezgodne z zakresem określonym we wpisach do KRS. W związku z powyższym skierowano pismo informujące do KRS.

 

Opracowała: specjalista Bogusława Kowkiel.

««« powrót
Liczba odwiedzin: 336118

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Metryczka strony

Dostawca:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.
Ul. Kombatantów 34
66-400 Gorzów Wlkp.

telefon: (+48) 957225731
fax: (+48) 957200770
e-mail: info@wiih.gorzow.pl