Wyniki kontroli 

data publikacji: 01-08-2016 | 12:58data ostatniej modyfikacji: 01-08-2016 | 13:00Wytworzył: Tomasz ZdrowowiczWprowadził: Tomasz Zdrowowicz
Informacja z kontroli zabawek II kw. 2016 r.
01 sierpnia 2016

INFORMACJA Z KONTROLI ZABAWEK PRZEPROWADZONYCH W II KW. 2016 R. 

  1. Lubuski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp. przeprowadził w II kw. 2016 r. łącznie 3 kontrole, w tym 1 kontrolę w związku ze skargą klienta. Nie prowadzono kontroli na zlecenie Prezesa UOKiK.
  2. Kontrolą spełniania wymagań mających zastosowanie do zabawek określonych w ustawie
    o sozinr oraz rozporządzeniu MG objęto łącznie 27 zabawek, stwierdzając różnego rodzaju nieprawidłowości w 7 wyrobach (25,9 proc.) oraz 1 zabawkę w zakresie spełniania wymagań rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 maja 2013r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, do którego mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. o systemie oceny zgodności -  1 zabawkę, stwierdzając różnego rodzaju nieprawidłowości w 1 wyrobie  (100 proc.).
  3. Kontrolami objęto 3 przedsiębiorców, w tym:
    • 2 placówki sprzedaży detalicznej
    • 1 hurtownię zabawek
  4. W zakresie spełniania wymagań skontrolowano łącznie 27 wyrobów, w tym:
  • 24   zabawki importowane ( 88,89 proc. skontrolowanych),
  •   2   zabawki produkcji krajowej (7,41 proc. skontrolowanych),
  •   1   zabawkę pochodzącą z innych krajów UE (3,70 proc. skontrolowanych)
    1. Różnego rodzaju niezgodności stwierdzono w 7 zabawkach (25,9 proc. skontrolowanych).

Stwierdzone niezgodności dotyczyły głównie:

  • braku ostrzeżenia dotyczącego grupy wiekowej – w 1 zabawce,
  • braku wskazania ryzyka w związku z ograniczeniem grupy wiekowej – w 2 zabawkach,
  • braku poprzedzenia treści ostrzeżenia w formie symbolu graficznego słowem „ostrzeżenie” lub „ostrzeżenia” – w 1 zabawce,
  • braku instrukcji użytkowania zabawki – w 2 zabawkach,
  • braku danych importera – w 2 zabawkach,
  • nieprawidłowego oznakowania zgodności CE – w 1 zabawce,  
    1. Oceny zabawek w zakresie zgodności z wymaganiami dokonano na podstawie wyników badań organoleptycznych i laboratoryjnych. Łącznie ww. badaniom poddano 5 próbek zabawek, nie stwierdzając niezgodności w zakresie konstrukcji wykonania lub zastosowanych materiałów.
      1. Nie prowadzono badań organoleptycznych.
      2. W laboratorium w Łodzi zbadano łącznie 5 próbek zabawek, nie stwierdzając niezgodności w zakresie konstrukcji, wykonania bądź zastosowanych materiałów.

W zakresie występowania ftalanów w laboratorium w Łodzi zbadano 5 próbek zabawek, pochodzących z importu  z Chin. Nie wykryto obecności ftalanów.

  1. W wyniku ustaleń poczynionych w toku przeprowadzonych kontroli zabawek w II kwartale 2016 r.:
  • W przypadku wymagań oraz innych niezgodności, które można uznać za mniej istotne
    i łatwe do usunięcia, wystąpiono do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie zabawki do obrotu, o podjęcie dobrowolnych działań: w 5 przypadkach dotyczących usunięcia niezgodności (art. 13 i 16 ustawy o sozinr).
  • Nie wydano decyzji z art. 75 pkt.1 ustawy o sozinr zakazujących dalszego przekazywania zabawki.
  • Przekazano do UOKiK akta kontroli dot. 2 zabawek z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie wprowadzonych do obrotu zabawek niezgodnych
    z wymaganiami (§ 8 ust. 3 i 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 05 kwietnia 2011r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek).
  • W przypadku 1 zabawki trwa ustalanie wprowadzającego do obrotu.
    1.  Kontrolą w zakresie spełniania wymagań rozporządzenia RoHS II objęto 1 zabawkę, stwierdzając różnego rodzaju nieprawidłowości w 1 wyrobie  (100 proc.).

            W zakresie spełniania wymagań rozporządzenia RoHS II, kontrolą objęto zabawkę: „Robot na baterie” .

Zabawkę poddano oględzinom i stwierdzono, że bezpośrednio na zabawce tj. na lewej stopie robota naklejono prostokątną, białą etykietę, na której podano 201512. Na opakowaniu jednostkowym zabawki podano: Item no:262046   SKU26204601  Y/YS 16    Item No:31010, kod EAN 2 620466 000017. W przesłanej dla zabawki deklaracji zgodności brak  było oświadczenia
o zgodność SEE z dyrektywą 2011/65/UE, a numer identyfikacyjny podano 262046, czyli sprzeczny z numerem naniesionym bezpośrednio na SEE. Rozporządzenie RoHS II w § 8 pkt 1 wyraźnie stanowi, że numer identyfikacyjny wyrobu umieszcza się bezpośrednio na wyrobie.

Do wprowadzającego przedmiotową zabawkę do obrotu skierowano stosowne pismo, w którym zażądano zajęcia stanowiska w powyższej sprawie. Do czasu opracowania informacji odpowiedzi nie otrzymano.

  1. Krótkie podsumowanie wyników przeprowadzonych kontroli

Prowadzone kontrole wykazują nieprawidłowości w zakresie oznakowania zabawek. Są to wymagania, które przedsiębiorcy mogą usunąć w drodze podjętych dobrowolnych działań naprawczych i które w zasadzie nie wpływają na bezpieczeństwo. W tych kontrolach nie kwestionowano zabawek z uwagi na niewłaściwą konstrukcję, wykonanie czy też zastosowane materiały.

Analiza otrzymanych deklaracji zgodności wykazała, że w jednej z deklaracji (sporządzonej
w języku obcym) przedmiotem deklaracji była zabawka: „Minionek pluszowy grający” tj. zabawka, która nie była przedmiotem oceny – natomiast niepowtarzalny numer identyfikacyjny i zdjęcie uwidocznione w deklaracji dotyczą zabawki kontrolowanej. Powyższe może sugerować,
że deklaracje, które przekazywane są do organu sporządzane są na potrzeby kontroli. Skierowano stosowne pismo do wprowadzającego zabawkę do obrotu – do czasu opracowania informacji odpowiedzi nie otrzymano.

  1. Opinie wydane dla organów celnych (pozytywne/negatywne/kategoria zabawki)- nie wydawano.
««« powrót
Liczba odwiedzin: 335624

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Metryczka strony

Dostawca:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp.
Ul. Kombatantów 34
66-400 Gorzów Wlkp.

telefon: (+48) 957225731
fax: (+48) 957200770
e-mail: info@wiih.gorzow.pl