Protokoły V kadencji
P R O T O K Ó Ł Nr VIII/2007
z sesji Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim odbytej w dniu 24 maja 2007r w sali nr 1 Gminnego Domu Kultury i Biblioteka w Głogowie Młp. (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Na ustawowy skład 15 radnych w sesji Rady Miejskiej uczestniczyło 14 radnych, co stanowi quorum do prawomocności obrad.
(lista obecności stanowi załącznik nr.1 do protokołu)
W sesji uczestniczyli :
1. Pan mgr inż.
2. Pan mgr
3. Pan
4. Pan Sławomir Jamróz - Kierownik Posterunku Policji
5. Pan Jerzy Mazur - Kierownik Z-du GKiM
6. Pan
7. Pani Anna Gniewek Marek - Kierownik MG OPS
8. Pani Elżbieta Kotowicz - Dyrektor GDKiB
9. Pan Paweł Partyka - Radca prawny UM
10. Pan Lesław Padwiński - Komendant MG OSP
11. Pan Mirosław Wośko - Naczelnik Sekcji Prewencji KMP w Rzeszowie
(lista obecności stanowi zał. 2 do protokołu)
12. sołtysi nie będący radnymi
(lista obecności stanowi zał. nr 3 do protokołu)
Przewodniczący Rady dokonał otwarcia sesji Rady Miejskiej.
Powitał radnych, sołtysów, zaproszonych gości.
Przedstawił proponowany porządek obrad VIII sesji Rady Miejskiej w Głogowie Młp.
(porządek obrad stanowi zał. nr 4 do protokołu)
Pan Przewodniczący do proponowanego porządku obrad poprosił dodać dwie dodatkowe uchwały: w sprawie nadania nazwy ulicy „Leśna” na osiedlu Niwa uchwała nr VIII/72/2007 i druga w sprawie apelu do parlamentarzystów o zmianę uregulowań prawnych w zakresie trybu zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego uchwała nr VIII/73/2007. Czy ktoś z Państwa chce zabrać głos, co do porządku obrad? Nie ma chętnych. Uważam, że Państwo akceptują zmieniony porządek obrad.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zmieniony porządek obrad sesji Rady Miejskiej.
Za przyjęciem poprawionego porządku obrad głosowało 14 radnych.
Przystąpiono do realizacji porządku obrad.
Ad.1
Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Miejskiej
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z VII sesji Rady Miejskiej w Głogowie Młp.
Pan Karol Kamler - Oczywiście zaczniemy tradycyjnie od złożenia sprawozdania pana Burmistrza z prac wykonanych pomiędzy sesjami. Witam pana Mirosława Wośko - Naczelnika Sekcji Prewencji KMP w Rzeszowie, który będzie przysłuchiwał się dyskusji, i witam pana Sławomira Jamroza Kierownika Posterunku Policji w Głogowie, po raz pierwszy witam nowo wybranych Sołtysów z terenu gminy: czy za pana Bednarza jest ktoś w zastępstwie- nie widzę, za pana Skalskiego jest pan Rusznica, nowi sołtysi to p. Cieśla, w Lipiu, p. Maria Kloc, w tej kadencji obrodziło nam paniami, pani Madej Barbara w Budach Głog. pan Micał Zbigniew sołtys Mirocina a jednocześnie Radny Powiatowy, nowa pani Sołtys w Stykowie pani Maria Suszek, i w Rudnej Małej pan Zdzisław Kędzior.
Proszę pana Burmistrza o przedstawienie prac wykonanych w czasie między sesjami.
Ad.2
Sprawozdanie burmistrza z prac wykonanych pomiędzy sesjami.
Moje sprawozdania będzie krótkie, ponieważ byłem na urlopie i chciałem w pierwszej kolejności pozdrowić i gratuluję wszystkim Sołtysom. To decyzja i wola mieszkańców i ciężka praca, obarczenie dodatkowymi społecznymi sprawami. I jesteście państwo prawa ręką Burmistrza żeby nam się lepiej żyło w naszych miejscowościach i działało. Kiedyś Rada liczyła 25 osób, teraz są Sołtysi, większość kobiet i dobrze się współpracuje. W którymś momencie zorganizujemy spotkanie w urzędzie, aby zapoznać was z referatami, powiedzieć gdzie iść pozałatwiać poszczególne sprawy.
Drugi temat ogólny i warty podkreślenia i stąd na stołach filiżanki na kawę, herbatę, i kremówka, bo dzień urodzin papieża Jana Pawła II był niedawno, i dzień w sobotę samorządowca w Rzeszowie w Kościele Farnym Msza święta i obchody na hali na Podpromiu. Chciałbym z tej okazji wszystkim samorządowcom, Sołtysom, Radnym życzyć samych sukcesów, dobrej współpracy, bo co wyrządzimy, wygospodarujemy to jest naszym plusem, sukcesem. Jest to ciężka praca, narażona na wiele różnych słów, oczekiwań, często praca z dylematami. Cieszę się, że Rada tak działa i tak pracuje, aby coś zrobić. Chciałbym złożyć również najserdeczniejsze życzenia wdzięczności i pamięci od pana Posła Zbigniewa Chmielowca, złożone na moje ręce dla wszystkich państwa.
Z innych spraw tych porządkowych nie będę szczególnie wymieniał mam tylko na myśli porządki na drogach, koszenie traw, i na Stykowie część, wiem, że zgłaszacie kolejne potrzeby. Wykonujemy przystanki z pomocą pracowników interwencyjnych, koszty wykonania są niższe, niż te koszty zakupionych w Rzeszowie. Z głównych inwestycji robione są dalsze prace na basenie, ciąg pieszo- rowerowy skończony, nie odebrany jeszcze koło ekranów, wykonujemy oczywiście małe roboty doraźne dróg. Nie jest to robione w szybkim tempie, są dziury na drodze 9 i trzeba tą firmę ponaglić, rozstrzygnąć przetarg na remont budynku pod arkadami, poprawić dokumentację.
Karol Kamler – przechodzimy do punktu kolejnego a mianowicie sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa publicznego w Gminie Głogów Młp. w roku 2006, oddaję głos panu kierownikowi Posterunku Policji w Głogowie Młp. panu Sławomirowi Jamrozowi.
Ad.3
Sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa publicznego w gminie Głogów Małopolski w roku 2006.
Pan Kierownik Posterunku Policji w Głogowie Młp. Sławomir Jamróz – panie Przewodniczący, panie Burmistrzu, wysoka rado, szanowni goście chciałem przedstawić stan bezpieczeństwa w gminie Głogów Młp. w 2006 roku. Pan kierownik przedstawia - czyta sprawozdanie.
(tekst sprawozdania stanowi zał. nr 5 do protokołu).
Karol Kamler – proszę przeczytać wszystkich policjantów dzielnicowych wolno, aby każdy mógł sobie zanotować. Dziękuję za przedstawienie wnikliwego sprawozdania, otwieram dyskusję na temat stanu bezpieczeństwa na terenie naszej gminy.
Pan Zbigniew Micał – ja chciałem pogratulować takich osiągnięć i sukcesów, ale mam też prośbę, ponieważ są nowi Sołtysi prośba, aby poszczególni dzielnicowi poznali się z nimi, pokazali i porozmawiali.
Pan Paweł Baj – panie przewodniczący, mówiliśmy o włamaniach, liczba ich spadła, ale nic się nie mówi o wykrywalności i skutkach, wiem, że było włamanie na Budach Głog. do sklepu, i skradziono butle gazowe, okradziono automaty do gry, i co z wypadkami drogowymi, szczególnie na skutek nie koszenia poboczy. I pytanie jeszcze dotyczące narkomani, o której pan mówił - czy chodzi tutaj o posiadanie czy też o produkcję.
Karol Kamler – ja powiem, że liczyłem, że przyjedzie do nas pan Kawalec, ale proszę mu przekazać zapewnienia, że Rada Miejska i społeczność całej Gminy Głogów jest za tym i popiera idee budowy Komisariatu Policji w Głogowie - nie posterunku. Jest to konieczne ze wzg. Na dużą liczbę mieszkańców ponad 18 tysięcy w całej gminie i ciągle ta liczba rośnie. Lepiej budować od podstaw i prośba do pana, Kawalca aby interweniować u Komendanta Wojewódzkiego, Komendanta Powiatowego. Nie mamy jeszcze uchwały, bo nie mogło jej być. Ale myślę, że jest to w interesie wszystkich i samorząd dołoży, i proszę zapewnić, że jesteśmy jak najbardziej za.
Druga sprawa jak słyszeliśmy jesteśmy jedną z najbezpieczniejszych gmin, ale nasi mieszkańcy i tak narzekają. Główny problem to tych małolatów – picie alkoholu, dewastacja ławek, itd., wybijanie szyb sklepowych. Wiadome, że niektórzy nawet tego nie zgłaszają, bo mała szkodliwość, a i wykrywalność, bo ja jako ojciec, dziadek, nie wyobrażam sobie żeby dziecko tak wszędzie szalało, na stawach, na rynku, na osiedlu Słonecznym. Oni doskonale wiedzą, kiedy policja jedzie, kiedy jest patrol, a kiedy policjanci odjeżdżają to zaczyna się wszystko od nowa. Teraz może jak zamontujemy te kamery może to da jakiś efekt. Ale wtedy przydałby się dyżurny na komisariacie, który kontrolował monitoring. I to kolejny postulat, aby utworzyć w gminie komisariat.
Trzecia sprawa to we wczorajszej gazecie codziennej opisana jest gmina, że dzieją się dantejskie sceny w Głogowie, oczywiście redaktor mocno przesadził. Faktem jest, że młodzież pije, wiemy, że policja interweniuje - jedynie nadzieja, że po tej sesji i tym artykule coś się poprawi.
Pan Zygmunt Rusznica – kiedy został poruszony temat budowy komisariatu policji mieszkańcy wyrazili poparcie dla tego przedsięwzięcia. Przecież zwiększy się ilość etatów policyjnych i będą większe możliwości policji to młodzież w wieku gimnazjalnym przestanie się wyżywać.
Pan Zbigniew Sycz – w imieniu swoim i mieszkańców chciałbym podziękować za tą ochronę i w imieniu pana Selwy Radnego, u którego byłem wczoraj za to, że często tam policja zagląda. Chciałem podziękować za odzyskane ciągniki, pytanie jeszcze, kto to ukradł, u kogo odnaleziono.
Pan Burmistrz – mówienie ogólnie o sprawach, że niszczy się znaki i inne sprawy, ja oceniam sprawy kierownika jako postępowe, wyposażenie i doposażenie, docenienie Głogowa, że jest pełny stan osobowy, pełna obsada posterunku i to jest i dziękuję. Gdyby nic się nie działo to i policja nie byłaby potrzebna, a niestety takie jest życie. I takie spotkania z młodzieżą w szkołach, i policja żeby też doradzała i jest na spotkaniach pan kierownik z mieszkańcami, na spotkaniach wiejskich i to jest to docieranie do każdego.
Druga sprawa podczas rozmów z komendantem Kawalcem mówiliśmy, że policja zrobi dokumentację, a teraz proponuję odwrotnie, może Gmina to wykona i to będzie nasz kolejny krok. I taka decyzja jest na kilka lat i coś dalej można myśleć, pozyskać pieniądze z Rogoźnicy i deklaruję, że moje służby rozpoczną tworzyć dokumentację i proszę o tych zapewnieniach poinformować pana komendanta.
Karol Kamler – ja może tylko jeszcze słowo. Otóż ostatnio byłem przesłuchiwany na posterunku w charakterze świadka i serce mi się krajało jak policjant pisał na maszynie do pisania zamiast na komputerze. Dwa komplety przez firmy zakupione zostały, czy będą jakieś dodatkowe, jeśli nie to może w 2008 roku zarezerwować jakąś kwotę, bo to naprawdę wstyd, żeby policja pisała na maszynie.
Pan Sławomir Jamróz – sprawa narkomani polegała na tym, ze znaleziono narkotyk w parku SLD, śledztwo zostało umorzone, bo było nielegalne posiadanie, ale nie wiadomo, kto to miał. Sprawa wypadków drogowych – powiem, ze jest to w wielu przypadkach, dlatego, ze jeżdżą młodzi kierowcy, wielka brawura, nie stwierdzono przypadków, nie zgłaszano, ze wypadek nastąpił z powodu niewykoszonych poboczy. Zawsze wypadek drogowy jest następstwem z winy kierującego a warunki są takie, jakie są. Kierowca jest obowiązany do takiej jazdy, aby nie doprowadzić do wypadku. Jeśli chodzi o wykrywalność to w tym roku zostało to umorzone, były różne podejrzenia. Niestety ciężko u nas jest z ta wykrywalnością, dlatego tak oszacowałem średnio na te 38%.
Pan Paweł Baj – czy może udało się odzyskać jakieś butle?
Pan Sławomir Jamróz – sprawa butli - to nie tylko gminy mają takie problemy, to problem powiatowy, oni to prowadzą czynności operacyjne. Osoby, które kradną, są to zorganizowane grupy, które się tym zajmują i niekiedy całe firmy to dalej rozprowadzają. Na dzień dzisiejszy niestety nie udało się odnaleźć żadnej butli.
Pan Zygmunt Rusznica – ja mam pytanie, czy jeśli osoba zgłosi jakieś zdarzenie na policję musi być w protokole ujęta?
Pan Sławomir Jamróz – my nie otrzymaliśmy takiej informacji, sprawy. Jeśli chodzi o ciągniki to przez komendę w Dąbrowej Tarnowskiej, była to grupka, która działała w płd. –wsch. Polsce znaleziono też inne ciągniki, był paser, ale nie wiemy, jaka szajka.
Pan Zbigniew Sycz – a czy macie ten aparat do łapania tych piratów drogowych, radar?
Pan Sławomir Jamróz – nie, nie mamy radaru.
Pan Zbigniew Sycz – a co z problemami alkoholowymi, czy kogoś doprowadziliście?
Pan Sławomir Jamróz – tak, było kilka wniosków i to sąd wydaje orzeczenie i kieruje na leczenie do Żurawicy.
Pan Mirosław Wośko – chciałem przeprosić za nieobecność pana komendanta Kawalca, niestety ważne sprawy nie pozwoliły mu na przybycie. Bardzo leży mu na sercu utworzenie komisariatu w Głogowie i zapewnienia te w jego imieniu czynię. Będziemy wspólnie budować i można będzie obejrzeć nowy komisariat w Rzeszowie i podpatrzeć nowoczesna rozwiązania. Bardzo cenimy również inicjatywy z monitoringiem. Ma on spełniać trzy funkcje: prewencyjną, bo społeczność wie, że jest monitoring, funkcja dowodowa, że zawsze można odtworzyć i będzie to dowód - nadzorcza, i taki elektryczny policjant, taki jak kamera ruchoma to tak poruszałby się policjant na patrolu. Tutaj taka dygresja od grudnia prowadzimy program „razem bezpieczniej” i tam jesteśmy odpowiedzialni razem za bezpieczeństwo, razem możemy naprawdę więcej. Pracujemy jako wychowawcy, i dzwoni do mnie ojciec, który nie radzi sobie z synem, pytam ile lat ma syn, a on mi odpowiada, że 5 lat. Proszę państwa, jacy to rodzice? Jak oni wychowują ze nie radzą sobie z pięciolatkiem? Dzieci przed okresem karalności będą popełniać przestępstwa jak dorośli, nawet te pięciolatki jak się przypatrzą, co robi się na meczach, na stadionach. I tutaj ogromna rola rodziców, policji i może z państwem zrobić taki program prewencyjny wydać broszurki jakieś. Można to zrobić, wykorzystać temat.
Pan Zbigniew Sycz – czy w związku z tym zapytaniem moim, nie można naszej policji uzbroić się w radar.
Pan Mirosław Wośko – przekaże tą sugestię i trzeba będzie zorganizować szkolenie, bo osoba obsługująca musi mieć przeszkolenie, aby pracować na takim urządzeniu. Wiem, że jeden z policjantów ma takie przeszkolenie.
Karol Kamler – a co z komputerami dla policji?
Pan Mirosław Wośko – powiem szczerze, że mamy obiecane, ale co z tego będzie to nie wiadomo na razie.
Pan Jurek Aleksander – ja chciałem zgłosić, że droga z Rudnej Małej w kierunku lotniska, Sokołowa jest w ogóle nie oznakowana. Jak tiry chcą jechać to błądzą i jadą przez Wysokę Glog. proponowałbym jakieś rozeznanie i postawienie znaków.
Pan Mirosław Wośko – oczywiście przekażę ten wniosek, co do pytania, jeśli ktoś zgłosi np. o zakłócanie ciszy czy musi być osoba w protokole wpisana, która zgłaszana. Oczywiście mamy odpowiedni system, nie musi ona być w protokole wpisana, ale ogromna prośba, aby nie bać się zgłaszać różnych wypadków czy niebezpiecznych sytuacji. Bardzo cenimy każdą informacje i dzielnicowy każdą taką informacje sprawdzi, przeleje na papier. To zadania dzielnicowego, on ma być w terenie, docierać do was, rozmawiać, być na spotkaniach z mieszkańcami, zebraniach wiejskich.
Pan Adam Rusin – pan powiedział, że zapewnienia komendanta Kawalca będą, że w 2008 roku dołoży wszelkich starań, aby wybudować komisariat policji w Głogowie. Ale my od kilku lat słyszymy takie zapewnienia. Burmistrz zapewnił tutaj o wykonaniu dokumentacji z naszej strony, mam propozycję, aby może spisać jakieś porozumienie, czy list, aby było to wszystko nie tylko obietnicami słownymi. Aby obie strony poczuwały się do tego.
Pan Mirosław Wośko – dziękuję oczywiście za te sugestie, przekażę wszystko Komendantowi Kawalcowi. Oczywiście powiem również o zapewnieniach Burmistrza o wykonaniu dokumentacji, niestety my swoich środków nie mamy, otrzymujemy je z Komendy Wojewódzkiej, ona jest płatnikiem, dlatego musimy też tam zabiegać o te fundusze. Oczywiście potrzeba jest, powstało nowe, duże osiedle Niwa i będzie kolejna potrzeba związane jest to też z liczbą mieszkańców i wszystko rozumiem i przekażę.
Pan Zygmunt Rusznica – chciałem powiedzieć, że jak się odbywają akcje w kierunku młodzieży i podjeżdża oznakowany samochód to oczywiście wszyscy zachowują się dobrze, a gdy przejedzie patrol to znowu zaczyna się to samo. Oni dokładnie wiedzą, kiedy będzie patrol policyjny, jak odjadą dalej robią swoje. Może jakoś inaczej to zaplanować, nie oznakowanym samochodem.
Pan Mirosław Wośko – oczywiście jak będzie taka informacja gdzie się spotykają, można zaplanować taką akcję nie oznakowaną. Jeśli tylko będzie konkretna informacja. To można też w jakiś inny sposób śledzić, wylegitymować. Macie ten park i jest to newralgiczne miejsce, a jeśli jest jeden patrol np. na interwencji w domu u kogoś to niestety nie ma go w terenie. Pamiętam, że byłem tu na kolonii i do dziś pamiętam park i modelarnię i było wiele zajęć, a teraz pewno już tego nie ma i młodzież jest znudzona.
Karol Kamler – dziękuję bardzo, ogłaszam pół godziny przerwy. Po przerwie wznowimy obrady.
Ad.4
Podjęcie uchwał .
1) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IV/29/2007 w sprawie budżetu gminy na 2007 r.
Projekt uchwały przedstawiła Pani Skarbnik.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 6 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś chce zabrać głos w sprawie tej uchwały? Nie wiedzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IV/29/2007 w sprawie budżetu gminy na 2007 r.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/61/07
2) Projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr IV/30/2007 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 31 stycznia 2007 roku w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
Projekt uchwały przedstawiła Pani Skarbnik.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 7 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś chce zabrać głos w sprawie tej uchwały? Nie wiedzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr IV/30/2007 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 31 stycznia 2007 roku w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/62/07
3) Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Projekt uchwały przedstawiła Pani Skarbnik.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 8 do protokołu).
Pan Zbigniew Sycz – ja chciałem podziękować za te sugestie w sprawie kolektorów, bo byliśmy na szkoleniu i te kolektory są naszym atutem. Tylko czy nie można wymienić tych kolektorów płaskich na rurowo – próżniowe, byliśmy na inspekcji wczorajszej i mamy jeszcze uwagi czy nie można zmienić płytek i wymienić sanitariaty na wiszące, bo to mniejsze koszty później w obsłudze i może pomyśleć o przeszkoleniu obsługi wcześniej?
Pan Karol Kamler – a więc państwo wnioskują o zwiększenie pożyczki, czy w jakim innym celu to jest?
Pan Zbigniew Sycz – można więcej założyć w tej pożyczce, te 15-16 tysięcy złotych, a kolektory te można zakładać segmentami, oczywiście nie chcielibyśmy naruszać budżetu.
Pan Karol Kamler – ale złożyliście tutaj pismo do Burmistrza.
Pan Burmistrz – po to była cała koncepcja i kosztorys i takie zostały zaproponowane rozwiązania budżetowe, pierwsza wersja była, że nie jesteśmy w stanie, pan Sycz najpierw mówił, żeby nie było kredytu, a teraz żeby jeszcze zwiększyć budżet. Kolektory są dużo droższe, a sanitariaty są takie jak w projekcie, nie będziemy droższych kupować, nie będziemy robić firmie prezentów. Skanska chce teraz zrekompensować koszty, bo materiały budowlane poszły teraz w górę, w związku z tym zostajemy przy rozwiązaniu projektanta. A na szkolenie czy przyjmowanie ludzi to jeszcze za wcześnie.
Pan Zbigniew Sycz – te kolektory to było już wcześniej poruszane podczas rozmowy z panią Mazur, nie chcemy burzyć budżetu, chodzi o to, że są wymierne koszty, będą jeszcze większe, bo energia pójdzie w górę będzie droższa i nie czepiam się, ale to jest koszt jednostkowy, a później będzie oszczędność.
Pan Zygmunt Rusznica – a czy staraliście się pozyskać jakieś fundusze na cele ekologiczne z UE. Może nadmienić, że gmina Markowa na przykład postawiła sobie już betonowe słupy do budowy elektrowni wiatrowych i będą na to pieniądze prawdopodobnie w całości.
Z-ca Burmistrza – państwo bardzo gloryfikują te środki, ale w tej chwili nie ma żadnych dostępnych środków z RPO. Po otrzymaniu kosztorysu możemy składać i będziemy, ale do organizacji jak w Warszawie Eko-Fundusz i drugi to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska gdzie można uzyskać dotacje ok. 100 tysięcy złotych. Ale to są próby, złożymy wnioski, ale nie wiadomo czy wnioski te przejdą. Dużo Funduszy pozostaną przeznaczone na infrastrukturę, transport, na drogi a nie na ochronę środowiska.
Pan Zbigniew Sycz – no, bo my jesteśmy po kursie, i rozmawialiśmy z inżynierem Pająkiem i on by nam pomógł i może jeszcze coś uzyskać.
Z-ca Burmistrza – był pan Kłeczek, pani Mazur i rozmawialiśmy na krytej pływalni, i stanowisko było takie, żeby trzeba by było zapłacić za wykonanie studium, natomiast nie mamy żadnej gwarancji, że dostaniemy jakieś fundusze i projekt przejdzie. A przecież u nas też są takie firmy, które mogą nam to opracować. A my to robimy sami, a te studia przecież kosztują ok. 10 tysięcy złotych, więc jak będziemy tych wniosków „n” to proszę sobie policzyć, jaki to będzie koszt.
Pan Burmistrz – trzeba zaznaczyć, że oferta ta jest przecież nie bezpłatna, to jest płatne. A te studia, które robiliśmy do tej pory przechodziły i były dobre.
Pan Zbigniew Sycz – no trudno się też inżynierowi dziwić, gratis nie będzie przyjeżdżał do nas.
Pan Karol Kamler – proszę przystępujemy do głosowania nad uchwałą.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/63/07
4) Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
Projekt uchwały przedstawiła Pani Skarbnik.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 9 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś chce zabrać głos w sprawie tej uchwały? Ja tylko przypomnę, że jeżeli nie ma dyskusji to nie znaczy, że nie wiemy, co to za uchwała. Wszystkie uchwały są szczegółowo omawiane na komisjach i dyskusja była tylko, że na komisjach.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/64/07
5) Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok.
Projekt uchwały przedstawiła Pani Skarbnik.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 10 do protokołu).
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/65/07
6) Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia miesięcznego dla Burmistrza Głogowa Małopolskiego.
Pozwolę sobie przedstawić projekt uchwały.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 11 do protokołu).
Pan Karol Kamler – ja tylko dwa słowa komentarza, były podwyżki i w Urzędzie i zakładach budżetowych i chcąc też podwyżki udzielić Burmistrzowi musi być to w formie uchwały Rady, dlatego taka uchwała. Czy ktoś chce zabrać głos? Nie widzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia miesięcznego dla Burmistrza Głogowa Małopolskiego.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 2 radnych się wstrzymało od głosu
– U C H W A Ł A Nr VIII/66/07
7) Projekt uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego oraz od posiadania psów od osób fizycznych w drodze inkasa oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
Projekt uchwały przedstawił Pan Burmistrz Kazimierz Rokita.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 12 do protokołu).
Pan Burmistrz – Szanowni państwo od razu chciałbym powiedzieć, aby w drodze dogodnego terminu zorganizować spotkanie, aby dokładnie omówić, objaśnić i państwa przeszkolić w sprawie poboru podatku. Pan sekretarz ma zorganizować takie spotkanie w godzinach odpowiadających wam, nawet popołudniowych, bo niektórzy z was pracują i żebyście nie tracili urlopu.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego oraz od posiadania psów od osób fizycznych w drodze inkasa oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/67/07
8) Projekt uchwały w sprawie przyjęcia zmian do Statutu Związku Komunalnego „Wisłok”.
Projekt uchwały przedstawił Pan Burmistrz Kazimierz Rokita.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 13 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś z Państwa chce zabrać głos w sprawie tej uchwały, dyskutowaliśmy już nad tą uchwałą na komisjach. Nie widzę chętnych do zabrania głosu, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia zmian do Statutu Związku Komunalnego „Wisłok”.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/68/07
9) Projekt uchwały w sprawie uzupełnienia uchwały Rady Miejskiej w Głogowie Młp. Nr VII/57/2007 z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy.
Projekt uchwały przedstawił Pan Burmistrz Kazimierz Rokita.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 14 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś z Państwa chce zabrać głos w sprawie tej uchwały, nie widzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uzupełnienia uchwały Rady Miejskiej w Głogowie Młp. Nr VII/57/2007 z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/69/07
10) Projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Miastem Przemyśl w sprawie zapewnienia opieki przedszkolnej dzieciom z Gminy Głogów Małopolski uczniów przedszkoli publicznych.
Projekt uchwały przedstawił Pan Zastępca Burmistrza Antoni Jeż.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 15 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś z Państwa chce zabrać głos w sprawie tej uchwały, nie widzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Miastem Przemyśl w sprawie zapewnienia opieki przedszkolnej dzieciom z Gminy Głogów Małopolski uczniów przedszkoli publicznych.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/70/07
11) Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów złoża gazu Kupno w tym gazociągów kopalnianych położonych w Gminie Głogów Młp. Województwo Podkarpackie.
Projekt uchwały przedstawił Pan Zastępca Burmistrza.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 16 do protokołu).
Pan Paweł Baj – wczoraj na komisjach zapomniałem spytać, bo tutaj jest mowa o załączniku graficznym, czy on będzie, bo nie ma go na chwilę obecną. Czy osoby które chciałyby się tam wybudować, nie będą miały tego utrudnionego w jakiś sposób.
Z-ca Burmistrza – to będzie zlokalizowane w lesie.
Pan Burmistrz – procedura jest taka uchwała jest podejmowana, a później plan będzie sporządzany i nastąpi tak zwane wyłożenie planu i projekt pójdzie do konsultacji.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów złoża gazu Kupno w tym gazociągów kopalnianych położonych w Gminie Głogów Młp. Województwo Podkarpackie.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/71/07
12) Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy „ Leśna” w Głogowie Młp. na Osiedlu „NIWA”.
Projekt uchwały przedstawił Pan Zastępca Burmistrza.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 17 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś z Państwa chce zabrać głos w sprawie tej uchwały, nie widzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy „ Leśna” w Głogowie Młp. na Osiedlu „NIWA”.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/72/07
13) Projekt uchwały w sprawie apelu do parlamentarzystów o zmianę uregulowań prawnych w zakresie trybu zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego.
Projekt uchwały przedstawił Pan Zastępca Burmistrza.
(tekst uchwały stanowi zał. nr 18 do protokołu).
Pan Karol Kamler – czy ktoś z Państwa chce zabrać głos w sprawie tej uchwały, nie widzę, przystępujemy do głosowania.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie apelu do parlamentarzystów o zmianę uregulowań prawnych w zakresie trybu zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego.
Uchwała została przyjęta w wersji przedstawionej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych – U C H W A Ł A Nr VIII/73/07
Ad.5
Zapytania i wolne wnioski.
Pan Karol Kamler – przechodzimy do punktu zapytania i wolne wnioski. Przeczytam państwu apel pana Baja, Sycza i Pado w sprawie sprzedaży działki w Rogoźnicy. Chciałbym wypowiedzieć się odnośnie punktu, który w trybie oznajmującym mówi, że Rada Miejska przychyli się do tego stanowiska panów. Była sprawa omawiana na komisjach, na komisji oświaty omówiliśmy dokładnie pismo pana Bachórza i Kupca, którzy protestują w sprawie sprzedaży tej działki. Ja osobiście uważam, że Rada nie naruszyła prawa, cała dokumentacja została przedstawiona. Rada może, ale nie musi wysłuchiwać opinii Rady Sołeckiej, ja już to tłumaczyłem na komisji, w Zabajce tak posłuchałem miał być tam Campus Wyższej Szkoły i dzisiaj, kiedy widzę jak w Kielnarowej są piękne hale, boiska to szkoda, bo posłuchaliśmy zebrania i nie powstały u nas takie piękne obiekty.
Pan Adam Rusin – proszę państwa wydaje mi się, że apel państwa jest bezpodstawny i podjęliśmy decyzję o tej uchwale i podjęliśmy na poprzedniej sesji i nie zanegowana przez Wojewodę ona istnieje i jest podjęta, to ona obowiązuje. A druga sprawa z komisją gospodarki byliśmy na wizji lokalnej i pan radny Pado przekonał się, że jest to jak najbardziej sensowna decyzja i ta uchwała, którą podjęliśmy.
Pan Ryszard Pado – prawda jest taka, że faktycznie tam byłem i powiedziałem, że dobrze by było żeby zebranie wiejskie na ten temat wypowiedziało się, żeby nie było jakiejś rozróby. Tak mówiłem i to potwierdzam.
Pan Adam Rusin – ale powiedział pan, że to jak najbardziej sensowne, żeby firma się rozrastała. A prawda jest też taka, że dwie osoby z Rady Sołeckiej szukają sensacji i skłócenia, i sprawa ta urosła do rangi sprawy politycznej. Czemu to ma służyć, to ja nie wiem, rozbiciu społeczeństwa, skłócenia radnych.
Pan Janusz Niemiec – ja się odwołam do pierwszej sesji jak pan Sycz krzyczał, po paru głosowaniach - dajcie coś dla opozycji i będzie teraz pisał apele, no, bo taka teraz jego rola teraz.
Pan Paweł Baj – ja chciałem wrócić do pisma, które wczoraj Radni otrzymali od Rady Sołeckiej, oraz panów Bachórza i Kupca. Chciałbym tutaj zacytować fragment z protokołu ostatniej sesji, że pan Radny Rusin wyraźnie powiedział, że poinformował nową radę o sprzedaży tej działki. Te osoby poddają to w wątpliwość, i stwierdzają, że to nieprawda i poddają w wątpliwość tryb, w jakim została podjęta ta uchwała i my zwracamy się po prostu w imieniu tych mieszkańców o wstrzymanie się z wykonaniem podjętej uchwały Nr VII/59/2007 w sprawie sprzedaży nieruchomości stanowiącej własność gminy, na dwa tygodnie, miesiąc do kolejnej sesji do momentu wypowiedzenia się w tej sprawie Zebrania Wiejskiego w Rogoźnicy. Oczywiście to zdanie gdzie ja mówię, że się Rada przychyli do prośby to jest na wyrost, bo rada już podjęła uchwalę. Niech ci ludzie spokojnie sobie wszystko przedyskutują, żeby mogli się spokojnie wypowiedzieć. Nie widzę tutaj żadnych podtekstów politycznych, tylko dobro mieszkańców.
Pan Karol Kamler – ja chcę powiedzieć, że nie było naruszenia prawa przy podejmowaniu tej uchwały. Bo Rada mogła podjąć taką uchwałę i podjęła i jest protokół z obrad, i nie musiała być opinia nowej Rady Sołeckiej, dla Rady Miejskiej taka opinie wcale nie jest wiążąca. Można się sugerować taką opinią, ale nie musi się i pan Baj się zgodzi z tym.
Pan Adam Rusin – odnoszę się do słów, że ja powiedziałem, że nowa Rada się przychyla pozytywnie do tej sprzedaży i to podtrzymuję, bo może nie cała Rada była na zebraniu. Pokazywaliśmy tą działkę i pan Kupiec powiedział, że jest tam tyle miejsca, że można to sprzedać. Ale teraz on oczywiście tego już nie potwierdzi, nie wiem, czemu to ma służyć że pan Baj i Sycz tak się angażują w sprawy Rogoźnicy, ja nie wchodzę w sprawy Bud Głog.
Pan Paweł Baj – ja mimo wszystko musze się odnieść do tego, bo osoby te zwróciły się do mnie jako Radnego i musiałem jakoś się do tego ustosunkować. Czy to w takim apelu i teraz od nas zależy jaką decyzję podejmiemy.
Pan Karol Kamler – czyli składa pan formalny wniosek tak?
Kto jest za przyjęciem apelu panów radnych proszę o głosowanie – 3 głosy za, 1 głos wstrzymujący, 10 głosów przeciwko. Apel został odrzucony.
Pan Aleksander Jurek – ja tylko chciałem zgłosić sugestię w sprawie osiedla Polam, bo zwrócili się mieszkańcy do mnie z prośbą czy nie można im dostarczyć worków na śmieci dla odbiorców indywidualnych. Bo jest tam dużo mieszkańców i potrzebują worków więcej, a kierowcy nie chcą dać. Mieszkańcy są w pracy i nie mogą dostać ich w czasie, gdy śmieci SA usuwane, a kierowcy każą im do Głogowa jechać po nie, a jest też dużo emerytów i za śmieci płacą na poczcie i nie mają jak zdobyć tych worków. Jak zadbać o to, czy te osoby dostaną te worki?
Pan Kierownik ZGKiM Mazur – ta taka sprawa mała, że na sesji szkoda ją poruszać, oczywiście przy kolejnym kursie mieszkańcy dostaną te worki bez problemu, tylko chodzi o to, że są to worki na wymianę. Przy kolejnym kursie odbieramy śmieci, a dajemy pusty worek.
Pan Burmistrz – dziękuję za ten głos pana Jurka, pan kierownik rozdysponuje worki, bo to służy i edukacji, i poprawia system. Są zakupione z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i kierownik musi jakoś trzymać pieczę nad nimi, ale cieszę się, że kierownik usłyszał ten głos.
Pan Karol Kamler – jak np. chce sąsiad dla sąsiada to, czemu mu nie dać tych worków. Niech dają ich więcej i tak płacimy to z Funduszu Ochrony Środowiska.
Pani Anna Bąk – ja chciałam zgłosić, że wyburzyliśmy przystanek, był to obiekt zniszczony i stał się miejscem dla pijących alkohol. Była ta zgodność w działaniu, sami podjęliśmy się rozburzania, czy jest szansa abyśmy dostali taki przeźroczysty nowy przystanek.
Pan Burmistrz – w ciągu dwóch tygodni będziecie mieć nowy przystanek, pan komendant Padwiński słyszy.
Pan Tadeusz Ślęzak – ja mam prośbę do kierownika ZGKiM, aby teren wokół boiska skosić, bo my robimy, co możemy, kosimy na boisku, ale obok może dałoby się jeszcze podkosić, bo przyjeżdżają drużyny, żeby było to jakoś ładnie.
Pan Kierownik ZGKiM Mazur – my oczywiście możemy wykosić i wykosimy i wszystkie telefony i interwencje robimy na bieżąco.
Sołtys Jan Furman – ja też w sprawie wykoszenia trawy wokół Domu Ludowego na Wysokiej, bo zbliża się dzień dziecka mi pani dyrektor organizuje imprezę i żeby to jakoś wyglądało.
Pan Zbigniew Rusznica – ja mam takie uwagi, po prawej stronie na ulicy Partyzantów trzeba po prawej stronie poprawić chodnik i wyczyścić rów, na osiedlu Słonecznym znajduje się obiekt sportowy, kto się nim zajmuje, urządzenia wymagają naprawy? I kolejna sprawa może można zrobić ok. 10 metrów brakującego chodnika od osiedla Słonecznego koło przejścia do ulicy Sikorskiego, znaczy się przy ulicy Długiej.
Pan Karol Kamler – oczywiście przy ulicy Długiej, wszystko, co pan zgłosił będzie rozpatrzone i dostanie pan odpowiedź.
Pan Paweł Baj – idą przez Budy Głog. dwie drogi powiatowe, do kogo należy koszenie, czy będzie to koszone, czy kosimy tym naszym sprzętem gminnym? Bo mamy drogi gminne, ale one idą tam dalej.
Pan Zbigniew Sycz – ja chciałem zaprosić na 3 czerwca do Kolbuszowej gdzie Skansen i Muzeum organizują pokazy twórczości ludowej: garncarstwa, rękodzieła i rzemiosła. Chciałem przypomnieć równocześnie o wycieczce na Litwę i gdyby ktoś chciał, niski koszt na pięć dni to zapraszam, jeszcze są miejsca.
Pan Zdzisław Kędzior – my zwróciliśmy się o cztery przystanki autobusowe i prosiłbym jeszcze o dwie tablice ogłoszeniowe oraz prośba o wykoszenie trawy na odcinku od Domu Ludowego na osiedlu Polam, prawa strona od drogi głównej do pana Sobolewskiego.
Pan Ryszard Pado – ja mam pytanie do kierownika ZGKiM pana Mazura co się dzieje z urządzeniem do sprzątania poboczy, czy ono działa, do krawężników można wykorzystać, czy będzie uruchomiona.
Pan Aleksander Jurek – ja zwracam się w imieniu mieszkańców przysiółka Kamieńca w sprawie drogi, została ona już wykarczowana przez las, mieszkańcy zrobili to przy zgodzie z Nadleśnictwa, tylko teraz proszą o wytyczenie przejścia do drogi oraz aby założyć przepusty, bo trzeba jeszcze utwardzić drogę i będzie można przejechać tam.
Pan Burmistrz – generalnie, jest wiosna, dopiero wróciłem z urlopu. Koszenie oczywiście się odbywa poboczy też, druga kosiarka jest na etapie postępowania przetargowego. I panu Bajowi odpowiem, że stanowisko Zarządu Dróg Powiatowych jest takie, że się wycofują z koszenia tych dróg i teraz prosiłbym pana Radnego Powiatowego, aby wypytał jak to będzie, ale moje stanowisko takie, że nie będziemy czekać tylko na swój koszt będziemy kosić i płacić. U nas Dni Głogowa i 2 i 3 czerwca i Festiwal Miast Partnerskich, który się u nas zakorzenił i otrzymaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego datację na ten cel. I oczywiście przygotowujemy te miejscowości na przyjazd grup. A druga sprawa już mam informację, że na Wysokiej ci pracownicy interwencyjni przepracowali 27 dniówek, więc na raz wszystkiego się nie da zrobić. Pięknie na Lipiu wykoszone, wycięte drzewa, pięknie na Stykowie, i tymi naszymi siłami stopniowo robimy. Proszę o cierpliwość. Co do przystanków to proponuję złożyć do kierownika Kleczka zapotrzebowanie. Będziemy je robić, i na Stykowie też planuje się remont przystanku. A dla pana Rusznicy na stadionie przy ulicy Słonecznej zostało wyremontowane, brakuje tylko dwóch przęseł, czekamy na materiał, i zostanie to zrobione. Czekamy na wycenę tego jeszcze kawałeczka chodnika. I koszenie jest cały czas tylko stopniowo. Tablic żeśmy mieli dużo, zostało chyba z dwie, skoro jest taki wniosek z Rudnej Malej to umieścimy tam tablice. Droga Styków – Kamieniec, rozpoczęliśmy staraniem jeszcze wcześniejszej kadencji, tylko tłumaczę, że nie jest ona pierwszorzędnej konieczności, dlatego tłumaczę i proszę o zrozumienie. Zrobić trzeba rowy, skorygować, żeby droga obeschła, jeśli trzeba wyciąć drzewa czy cos tam pomóc to w kolejności rozsądnej pan kierownik Padwiński pomoże. I cierpliwie czekać i będziemy dalej realizować wszystkie zgłoszone sprawy.
Pan Aleksander Jurek – ja bym bardzo prosił o zamontowanie tych przepustów od drogi powiatowej i w stronę Kamieńca, bardzo bym prosił, bo to najważniejsze.
Pan Zbigniew Sycz – ja w sprawie jeszcze tych przystanków, szkoda, że nie ma Przewodniczącego z Niwy, ale tam dzieci na osiedlu nie mają przystanków, może, chociaż kilka, aby było gdzie czekać na autobus.
Pan Kierownik ZGKiM Mazur – ja chciałbym odpowiedzieć panu Pado, oczywiście zamiatarka jest i działa, ostatnio było sprzątane na 1 i 3 maja. I teraz znowu na Dni Głogowa i zamiatarka działa i jest wykorzystywana. Ale jak ta ziemia jest w większych ilościach to niestety pomagamy sobie łopatą, bo nawet te szczotki metalowe nie dają sobie rady.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad VIII sesji Rady Miejskiej w Głogowie, Przewodniczący Rady zamknął obrady, które trwały 4 godziny, podziękował za udział w sesji radnym oraz zaproszonym gościom.
Na tym zakończono protokół.
Protokołowała:
Czebieniak Iwona