Decyzje środowiskowe 

data publikacji: 30-08-2012 | 12:58data ostatniej modyfikacji: 30-08-2012 | 12:58Wprowadził: Anna Nabożny
Postanowienie30 sierpnia 2012

                                                                             Głogów Młp. 2012-08-27

GK.6220.16.2012

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie:

art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)

art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku ADCAPITAL ASSETS LIMITED Spółka komandytowo – akcyjna, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43/2, 00-347 Warszawa z dnia 31.05.2012 r. dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa budynku hali magazynowej z zapleczem socjalnym oraz częścią biurową w miejscowości Zabajka, gm. Głogów Młp.

p o s t a n a w i a m

nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa budynku hali magazynowej z zapleczem socjalnym oraz częścią biurową w miejscowości Zabajka, gm. Głogów Młp.

UZASADNIENIE

W dniu 31.05.2012 r. do Urzędu Miejskiego w Głogowie Młp. wpłynął wniosek ADCAPITAL ASSETS LIMITED Spółka komandytowo – akcyjna, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43/2, 00-347 Warszawa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa budynku hali magazynowej z zapleczem socjalnym oraz częścią biurową w miejscowości Zabajka, gm. Głogów Młp.”.

Do wniosku Inwestor dołączył wymagane prawem dokumenty, w tym m. in. Kartę informacyjną przedsięwzięcia zawierającą dane określone w art. 3 ust. 1 pkt. 5 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) - „zabudowa przemysłowa lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 1 ha na obszarach innych niż wymienione w lit. a przy czym przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia w wyniku realizacji przedsięwzięcia)”, oraz art. 173 ust. 2 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, inwestycję należy zaliczyć do przedsięwzięć określonych w art. 59 ust. l pkt 2 ww. ustawy, tj. do planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, których realizacja zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W dniu 06.06.2012 r. Burmistrz Głogowa Młp. zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie z zapytaniem o potrzebę sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko tego przedsięwzięcia. W odpowiedzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie opinią sanitarną z dnia 29.06.2012 r. znak: PSNZ.465-35/2012 stwierdził, że nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko tego przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska opinią z dnia 09.08.2012 r. znak: WOOŚ.4240.17.38.2012.JG-7 wyraził opinię o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Po przeanalizowaniu w/w opinii oraz po przeprowadzeniu własnej analizy przedmiotowej inwestycji, uwzględniając łącznie uwarunkowania, o których mowa w art. 63 ust. l ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie budynku hali magazynowej z zapleczem socjalnym oraz części biurowej wraz z instalacjami (wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, grzewcza, wentylacji mechanicznej, elektroenergetyczna, specjalistyczna instalacja słaboprądowa) oraz infrastruktury towarzyszącej (drogi wewnętrzne, przejścia piesze, podjazdy, niezbędne miejsca parkingowe, tereny zielone, wartowania, zbiornik wody p. poż., pompownia wody, zbiornik retencyjny) na działkach nr 634/2, 651/6, 656/7, 633/2, 626/2, 635/10, 635/11, 635/9, 652/6 i 627/3 położonych w miejscowości Zabajka, gmina Głogów Małopolski. W ramach przedsięwzięcia przewidziana jest:

- budowa hali magazynowej,

- budowa pięciu części biurowo - socjalnych i pomieszczenia technicznego oraz wartowni,

- budowa dróg wewnętrznych, placów, parkingów, chodników,

- ukształtowanie terenu,

- zaadaptowanie zieleni - mała architektura,

- uzbrojenie terenu (sieci zewnętrzne) wraz z infrastrukturą (zbiornik wody przeciwpożarowej o pojemności około 950 m3, pompownia wody i zbiornik retencyjny wody deszczowej o pojemności ok. 1000 m3).

Dokonana analiza materiału dowodowego tj. Karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z uzupełnieniem wykazała, że przedstawiono w nich w sposób dostateczny zagadnienia istotne z punktu widzenia ochrony środowiska, pozwalające ocenić skalę możliwych oddziaływań planowanego zamierzenia inwestycyjnego na środowisko.

Według informacji zawartych w Karcie informacyjnej przedsięwzięcia podstawowym celem projektu było stworzenie kompleksu biurowo - logistycznego. Projektowany obiekt będzie składał się z dwóch zasadniczych części: magazynowej oraz biurowo - socjalnej. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie prostego, jednoprzestrzennego budynku magazynowego, z wydzieloną w wyraźny sposób częścią biurową i socjalną, zapewniającego komfortowy dojazd samochodów zaopatrzeniowych od strony południowej. Podstawowy program użytkowy hali magazynowej ulokowano w jednej kondygnacji nadziemnej, natomiast 5 zespołów pomieszczeń socjalno - biurowych usytuowanych wewnątrz budynku pozwoli na łatwą aranżację wnętrz według potrzeb poszczególnych najemców. Projektowany obiekt będzie pełnił funkcje magazynowo - biurowe i logistyczne, dostosowane dla potrzeb przyszłych użytkowników (hala magazynowa z 5 biurami jest budowana pod wynajem - brak obecnie wiedzy na temat jej przyszłych użytkowników).

W obiektach hali magazynowej nie będzie prowadzona produkcja o charakterze przemysłowym oraz nie będą składowane paliwa i substancje niebezpieczne. Funkcjonowanie hali przewidywane jest zarówno w porze dziennej, jak i nocnej.

Realizacja planowanego przedsięwzięcia będzie się wiązała z eksploatacją maszyn budowlanych i tym samym z emisją zanieczyszczeń do powietrza oraz emisją hałasu. Prace budowlane realizowane będą tylko w porze dziennej. Masy ziemne z wykopów pod fundamenty budynku i sieci zewnętrzne będą wykorzystane na terenie działek Inwestora. W pierwszym okresie budowy woda będzie dostarczana w pojemnikach wymiennych, a ścieki magazynowane w szczelnych, okresowo wywożonych zbiornikach bezodpływowych, do czasu przyłączenia zaplecza budowy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Ewentualne wody zbierające się w wykopach, w przypadku wystąpienia deszczów nawalnych będą odprowadzane za pomocą pomp budowlanych (wyłączając początkowy etap budowy) do sieci kanalizacji deszczowej. Materiały budowlane wymagające magazynowania pod zadaszeniem będą składowane w zadaszonych tymczasowych wiatach budowlanych, a pozostałe materiały (np. ceramiczne czy płyty warstwowe zabezpieczone folią) na utwardzonym placu. Powstające odpady będą stanowiły własność firmy wykonującej roboty budowlane i zostaną przez nią zagospodarowane. Emisje na etapie realizacji planowanego zamierzenia inwestycyjnego będą miały charakter lokalny i przemijający, a przewidywany okres budowy będzie wynosił do 2 lat od uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z planowanym przedsięwzięciem nastąpi wycinka kilkunastu drzew (samosiejek sosen, wierzb i brzóz w wieku około 5-10 lat).

Hala magazynowa wyposażona będzie w grawitacyjne wywietrzaki dachowe i wentylatory mechaniczne dachowe. Dodatkowo każdy z pięciu bloków biurowo - socjalnych hali magazynowej wyposażony będzie w centralną nawiewowe - wywiewną zlokalizowaną na dachu hali oraz ewentualnie w centralę klimatyzacyjną na dachu hali. W wentylator wywiewny wyposażone zostanie również pomieszczenie techniczne znajdujące się w części magazynowej budynku.

Na terenie projektowanego przedsięwzięcia przewidywana jest budowa 5 kotłowni gazowych każdej z części biurowo - socjalnych o mocy cieplnej po 85 kW każda. Hala magazynowa standardowo jest ogrzewana promiennikami lub nagrzewnicami gazowymi - przewiduje się lokalizację do 10 urządzeń o mocy cieplnej po 130 kW każde.

Założono, że maksymalny ruch pojazdów ciężarowych po terenie drogi dojazdowej oraz parkingach będzie wynosił: do 31 szt/godz. w porze dziennej i ok. 16 szt/godz. w porze nocnej.

Planowane przedsięwzięcie znajduje się poza granicami głównych zbiorników wód podziemnych oraz poza strefami ochrony ujęć wód. W sąsiedztwie przedsięwzięcia nie występują obszary wodno - błotne. Wody podziemne występują na głębokości ok. 2,2 m. Teren objęty przedmiotowym przedsięwzięciem znajduje się w obrębie jednolitych części wód podziemnych o kodzie: PLGW2200127, dla której stan wód chemiczny i ilościowy oceniono jako dobry. Jest to część wód niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych.

Na obszarze planowanego przedsięwzięcia nie występują wody powierzchniowe i znajduje się on poza zasięgiem zalewu wodami powodziowymi. W odległości około 100 m za drogą gminną asfaltową od północy jest rzeka Szlachcianka.

Woda dla potrzeb bytowo-socjalnych i przeciwpożarowych dostarczana będzie z sieci wodociągowej Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Głogowie Małopolskim (Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zabajce). Ścieki bytowe z pięciu części socjalno - biurowych hali magazynowej w Zabajce będą odprowadzane do sieci kanalizacji Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Głogowie Małopolskim.

Wody opadowe z terenu ruchu pojazdów będą podczyszczane na separatorze i odprowadzane będą do zbiornika retencyjnego i stąd odprowadzane będą okresowo do odbiornika (rzeka Szlachcianka). W związku z planowaną działalnością nie będą powstawały ścieki przemysłowe.

Zgodnie z Planem gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (M.P. z 2011 r. Nr 49, póz, 549) celem środowiskowym dla części wód podziemnych, będących co najmniej w dobrym stanie chemicznym i ilościowym, jest utrzymanie tego stanu, natomiast celem środowiskowym dla części wód powierzchniowych silnie zmienionych, celem jest osiągnięcie, co najmniej dobrego potencjału ekologicznego. W oparciu o załączone dokumenty uznano, że skutki jego realizacji nie zagrażają celom środowiskowym wyznaczonym dla jednolitych części wód.

Odpady powstające z prowadzonej działalności będą selektywnie magazynowane, a następnie przekazywane do odzysku lub unieszkodliwiania.

Przez wzgląd na charakter przedsięwzięcia i zasięg oddziaływania, przedsięwzięcie nie będzie generowało oddziaływań o charakterze transgranicznym.

Zamierzenie inwestycyjne planowane jest do zrealizowania poza wielkopowierzchniowymi formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust l ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, póz. 1220 z późn. zm.), w tym poza obszarami Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Mrowle Łąki PLH180043 zlokalizowany w odległości ok. 0,8 km od miejsca planowanej realizacji przedsięwzięcia.

Mając na uwadze lokalizację, zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia oraz zaproponowane rozwiązania chroniące środowisko stwierdzono, że planowane zamierzenie inwestycyjne nie będzie w sposób znaczący oddziaływać na przedmiot i cele ochrony ww. obszaru Natura 2000, na integralność tego obszaru i spójność sieci Natura 2000. W związku z powyższym, nie jest obowiązkowe przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności nie jest konieczne - przeprowadzenie odpowiedniej oceny, wymaganej zapisami art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

Mając powyższe na uwadze, po uwzględnieniu kryteriów selekcji określonych w art. 63 ust. l ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na podstawie których dokonano analizy przewidywanych oddziaływań przedsięwzięcia na poszczególne elementy środowiska, będące w zasięgu jego oddziaływania uznano, że brak jest potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego zadania i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Z uwagi na niewielką skalę i zasięg oddziaływania oraz biorąc pod uwagę zebraną dokumentację należy stwierdzić, że przeprowadzenie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko w ramach, którego sporządzony zostanie raport o oddziaływaniu na środowisko nie jest konieczny.

Wobec tego postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie zostaje podane do publicznej wiadomości przez zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Głogowie Młp.: www.glogow-mlp.pl, oraz wywieszone na tablicy ogłoszeń tut. Urzędu ul. Rynek 1, w celu powiadomienia zainteresowanych właścicieli nieruchomości.


 

Pouczenie:

Przedmiotowe postanowienie jest ostateczne i nie przysługuje stronom zażalenie.


 

Otrzymują :

  1. Wnioskodawca

  2. Strony postępowania wg wykazu - zgodnie z art. 49 KPA

  3. a/a

Do wiadomości:

  1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie

35-040 Rzeszów, ul. Dąbrowskiego 79a

  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska

35-001 Rzeszów, al. Józefa Piłsudskiego 38

Liczba odwiedzin: 477470

Urząd Miejski w Głogowie Małopolskim
tel. +48 17 789 7000
e-mail umig@glogow-mlp.pl
www.glogow-mlp.pl