Uchwały V kadencji
U C H W A Ł A Nr XIV/131 /2007
Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim
z dnia 6 grudnia 2007 r.
w sprawie „Programu współpracy na 2008 r. Gminy Głogów Małopolski z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych oraz stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego”.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U z 2001r Nr 142, poz.1591 z późn. zmianami), art.5 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz.873 z późn. zmianami)
Rada Miejska
uchwala co następuje :
§ 1
Uchwala się „Program współpracy na 2008 r. Gminy Głogów Małopolski z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych oraz stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego”, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Traci moc Uchwała Nr III/23/2006 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie „Programu współpracy na 2007 r. Gminy Głogów Małopolski z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych”.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Głogowa Małopolskiego.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Karol Kamler
„ Program współpracy na 2008 r. Gminy Głogów Małopolski z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych oraz stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego”.
I. Wstęp
Organizacje pozarządowe, inaczej zwane organizacjami non - profit, organizacjami wolontarystycznymi, organizacjami społecznymi lub trzecim sektorem, stanowią ważne ogniwo aktywności społeczno- gospodarczej nowoczesnego demokratycznego państwa. Obszarem aktywności tych organizacji jest przede wszystkim pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona zdrowia i edukacja, kultura, ochrona dziedzictwa narodowego, a także wiele innych rodzajów działalności dla dobra publicznego. Działania tych organizacji stanowią istotne uzupełnienie działań organów administracji publicznej, często wyręczają te organy w realizacji ich zadań. Organizacje te mogą mieć zwłaszcza duży udział w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnych. Skuteczność rozwiązywania tych problemów zależy w dużym stopniu od ustalenia czytelnych zasad współpracy między gminą, a organizacjami pozarządowymi w określonych dziedzinach aktywności społecznej i w określonym czasie. Instrumentem służącym do ustalenia tych zasad jest roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych, a także ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego.
II. Cel Programu
Współpraca z organizacjami pozarządowymi w 2008 roku ma na celu wykorzystanie ich społecznej aktywności w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy Głogów Małopolski. Cel ten jest realizowany w szczególności poprzez :
1) określenie priorytetowych zadań publicznych,
2) zapewnienie udziału organizacji pozarządowych w realizacji tych zadań,
3) wykorzystanie potencjału i możliwości organizacji pozarządowych,
4) zwiększenie ilości świadczonych usług publicznych oraz podniesienie ich standardu,
5) obniżenie kosztów realizacji zadań publicznych w wyniku wykorzystania bezpłatnej pracy wolontariuszy,
6) zabezpieczenie w budżecie Gminy na 2008 roku środków finansowych umożliwiających pełne i terminowe wykonanie w/w zadań.
III . Zadania realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych obejmuje zadania publiczne w sferze :
1) pomocy społecznej,
2) działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
3) polityki prorodzinnej,
4) oświaty i wychowania, nauki i edukacji
5) kultury i sztuki oraz ochrony dóbr kultury,
6) upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
7) promocji gminy,
8) ochrony przeciwpożarowej,
9) ochrony i promocji zdrowia,
10) ratowania i ochrony ludności,
11) upowszechniania i ochrony praw konsumentów,
12) współpracy ze społecznościami lokalnym innych państw.
13) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,
14) podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz
rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
IV . Formy współpracy
Współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych w realizacji zadań publicznych będzie realizowana w następujących formach :
1) zlecenia tym organizacjom i instytucjom realizacji zadań na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
2) zlecenia tym organizacjom i instytucjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych,
3) zlecania tym organizacjom i instytucjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej,
4) udzielanie pomocy w nawiązywaniu kontaktów z organizacjami społecznymi i instytucjami samorządowymi innych państw,
5) udzielanie pomocy w realizowaniu umów przez organizacje pozarządowe,
6) wprowadzania zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych dotyczących przedmiotów opodatkowania służących do prowadzenia organizacjom pozarządowym działalności związanej z realizacją zadań gminy, w zakresie nie objętym zwolnieniem ustawowym,
7) udostępnianie nieruchomości lub ich części na warunkach preferencyjnych niezbędnych do prowadzenia organizacjom pozarządowym działalności związanej z realizacją zadań gminy,
8) udzielanie pomocy w pozyskiwaniu przez organizacje pozarządowe środków finansowych z innych źródeł niż budżet gminy,
9) konsultowanie z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych odpowiednio do zakresu ich działań projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowych tych organizacji,
10) tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych oraz przedstawicieli Burmistrza Głogowa Małopolskiego.
Poza w/w formami może być także stosowane zlecanie w/w organizacjom i instytucjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie prawo zamówień publicznych.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi kościołów i związków wyznaniowych odbywać się będzie na zasadach : pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.
V. Jednostki organizacyjne odpowiedzialne za realizację Programu
Za realizację poszczególnych zadań objętych programem współpracy odpowiadają właściwe merytorycznie referaty Urzędu Miejskiego w Głogowie Małopolskim. Ocena ofert dokonywana jest przez komisję powołaną przez Burmistrza Głogowa Małopolskiego, spośród pracowników Urzędu Miejskiego w Głogowie Młp.
VI . Środki finansowe na realizację Programu
Środki finansowe na realizację Programu współpracy będą zabezpieczone w budżecie gminy na 2008 rok.
W przypadku gdy w trakcie roku budżetowego organizacje pozarządowe lub osoby prawne oraz jednostki organizacyjnej kościołów i związków wyznaniowych złożą z własnej inicjatywy oferty realizacji zadań publicznych, mogą być zwiększone w budżecie Gminy Głogów Małopolski środki przeznaczone na realizację programu współpracy.
VII. Dotacje
1. Organizacje pozarządowe mogą otrzymywać dotacje na realizację powierzonych zadań publicznych, będących w zakresie zadań samorządu gminnego, lub na wsparcie realizacji takich zadań w trybie art.11 - 18 ustawy.
Realizatorzy zadań gminy będą wyłaniani w drodze otwartego konkursu ofert, a realizacja zadań będzie nadzorowana przez właściwe organy gminy.
Wnioski o dotacje w ramach konkursu opiniować będzie komisja powołana przez Burmistrza Głogowa Małopolskiego. Skład oraz zadania komisji określi zarządzenie Burmistrza Głogowa Małopolskiego.
2. Organizacje pozarządowe ubiegające się o dotację zobowiązane są do terminowego złożenia następujących dokumentów:
1) raportu z działalności w roku poprzednim (nie dotyczy organizacji nowopowstałych),
2) sprawozdania finansowego za ubiegły rok (nie dotyczy organizacji nowopowstałych)
3) opisu programu, który ma zostać dofinansowany wraz z preliminarzem wydatków,
4) dokumentów określających status prawny organizacji i organy upoważnione do jej reprezentowania-aktualny wypis z rejestru i statut.
3. Organizacja pozarządowa dotowana w ramach współpracy, musi spełniać następujące warunki;
1) złożyć na obowiązującym formularzu ofertę spełniającą warunki określone w art.14 ustawy,
2) realizować zadanie zgodnie z umową,
3) złożyć sprawozdanie z realizacji zadania, według obowiązującego wzoru.
4. Decyzję o przyjęciu projektu do realizacji i przyznaniu dotacji podejmie Burmistrz Głogowa Małopolskiego. Przed podjęciem decyzji, projekty opiniowane są przez komisję.
Od decyzji tych nie przysługuje organizacji pozarządowej odwołanie.
5. Formę i terminy przekazywania dotacji organizacji pozarządowych określać będzie umowa podpisywana pomiędzy organizacją a Burmistrzem Głogowa Małopolskiego , opracowana według obowiązującego wzoru.
6. Organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje w ramach współpracy po zakończeniu projektu są zobowiązane do złożenia sprawozdania według obowiązującego wzoru.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Karol Kamler